It’s cheaper to make it: Jack’s Macaroni Cheese, 43p, versus supermarket ready meal, 75p.

So today I decided to set myself a new challenge, to cook a like-for-like replica of a supermarket ready meal, but cheaper. Harder than it looks, as the ready meals are made in bulk using low priced ingredients – and I have to buy those ingredients at ‘retail’ price, not ‘wholesale’. I decided on a basic macaroni cheese meal, 75p […]

Read More →

Spring Piggy, 33p

Spring Piggy, serves 4 for £1.34, or 34p each. This is an adaptation of a Nigella Lawson recipe for spring chicken, which was adapted in turn from a traditional rabbit recipe. That’s the thing about food, we all fiddle with it and tweak and make it posher or make it cheaper and add our own twists as we see fit. […]

Read More →